AB ve Avustralya’dan kritik minerallerde işbirliği

Anlaşma imzalandıktan sonra yapılan açıklamada, bu ortaklığın her iki tarafa da fayda sağlayacağı, özellikle Avustralya’nın yerli kritik mineral sektörünün gelişimine katkıda bulunacağı, AB’nin de yeşil ve dijital dönüşümü için gerekli ham madde tedarikini çeşitlendirmesini sağlayacağı kaydedildi.

Ortaklığın, maden atıklarının araştırılması, çıkarılması, işlenmesi, rafine edilmesi, geri dönüştürülmesi ve işlenmesi gibi bütün kritik ve stratejik mineral değer zincirini kapsadığına işaret edilen açıklamada, AB ve Avustralya’nın ortaklaşa projeler geliştireceği ve bu alanda işbirliğini artıracağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, tarafların sürdürülebilir ham madde değer zincirlerini entegre edeceği, ham madde değer zincirlerinde araştırma ve inovasyon konusunda işbirliğini artıracağı, çevresel, sosyal standartları ve uygulamaları teşvik edeceği belirtildi.

Benzer anlaşmalar 2021’den beri yapılıyor

AB benzer anlaşmaları, 2021’de Kanada ve Ukrayna ile 2022’de Kazakistan ve Namibya ile 2023’te Arjantin, Şili, Zambiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Grönland ile bu yıl da Ruanda, Norveç ve Özbekistan’la imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir