Bankalardan Tüm Şubelere ATM Talimatı: Para Çekme ve Yatırmada Yeni Dönem Başlıyor

Türkiye’de görülen yüksek enflasyon nedeniyle tedavüldeki en büyük banknot olan 200 TL, her geçen gün değerini kaybetmeye devam ediyor.

Artık yarım kilo etin dahi alınamadığı 200 TL, alım gücü olarak tarihinin en düşük seviyesini yaşarken, yıllardır ekonomistlerin ısrarlı uyarılarına rağmen ekonomi yönetiminden yeni banknot adımı gelmemişti.

Konuya ilişkin ilk kez pozitif açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotlara ihtiyaç olup olmadığını araştırdıklarını belirtirken, beklenen adım özel bankalardan geldi.

BANKALAR TÜM ŞUBELERİNE TALİMAT YOLLADI

Bir süredir çok sayıda özel banka, müşterilerin nakit çekim taleplerine yetişemedikleri gerekçesiyle ATM’lerinde 10 ve 20 lira için ayrılan bölümleri 200 liralık banknotlara ayırmıştı. Fiilen uygulanan bu sisteme karşın, nadiren de olsa ATM’lerde 10 ve 20 liralık paralar bulunabiliyordu. Ancak gönderilen yeni talimat ile bu uygulamaya da son verileceği öğrenildi.

5, 10 VE 20 TL’LERE VEDA EDİLECEK

Temmuz ayında birçok özel sektör firması çalışanlarına zam yapma kararı alırken, emekli ve memur maaşlarında da enflasyon farkı eklemesi gerçekleşecek. Bu nedenle vatandaşların nakit talebinin boyutunun artış göstereceği düşünülürken, bankalar geçtiğimiz günlerde aldığı talimat ile günlük para çekme limitini 20 bin liraya çıkarmıştı.

Gelecek hafta tüm şubelere iletilecek talimatta ise bankalar, bir süredir uygulanan 10 ve 20 liralık banknot yasağını resmiyete dökecek. Yıllardır 5 liralık banknotları kabul etmeyen ATM’ler, artık 10 ve 20 liralık paraları da geçerli saymayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir