Dışişleri’nden Ermenistan’ın 4 köyü Azerbaycan’a iadesi hakkında açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan-Ermenistan Sınır Belirleme Komisyonu’nda dört köyün Azerbaycan’a iadesi ve sınır belirleme çalışmalarının devamı konusunda varılan uzlaşmanın ‘olumlu bir gelişme olduğunu’ ifade ederek bunun iki ülke arasında ‘nihai barış anlaşmasının imzalanması yolunda önemli bir adım’ olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Azerbaycan-Ermenistan Sınır Delimitasyon Komisyonu’nun 19 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında, 30 yıldır işgal altında bulunan dört köyün Azerbaycan’a iadesi ve delimitasyon çalışmalarının devamı konusunda varılan uzlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Doğrudan görüşmeler aracılığıyla kaydedilen bu olumlu gelişme, nihai barış anlaşmasının imzalanması yolunda önemli bir adımdır.”

AZERBAYCAN: BAZI HUSULARDA MUTABAKATA VARILDI

AA’nın aktardığına göre, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ile Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan başkanlığındaki sınır belirleme komisyonlarının 8’inci toplantısı, iki ülke sınırında yapılmıştı. Görüşmeye ilişkin Azerbaycan tarafından yapılan yazılı açıklamada, komisyonların bazı hususlarda mutabakata vardığı kaydedilmişti.

Mutabakata göre, Azerbaycan’ın Gazah ili yönündeki sınır, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) çöküşü sırasında mevcut olan sınıra uygun belirlenecek. Hat, Bağanis (Ermenistan)-Bağanis Ayrım (Azerbaycan), Voskepar (Ermenistan)-Aşağı Eskipara (Azerbaycan), Kirants (Ermenistan)-Heyrimli (Azerbaycan) ve Berkaber (Ermenistan)-Kızılhacılı (Azerbaycan) köyleri arasından geçecek. Bu, Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerini Azerbaycan’a iade edeceği anlamına geliyor.

ERMENİSTAN’DAN ‘İKİ BUÇUK KÖY’ AÇIKLAMASI

Öte yandan, Ermenistan devlet haber ajansının aktardığına göre, Ermenistan Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, ‘bu süreçte Ermenistan Cumhuriyeti’ne yönelik sınır delimitasyonu ve güvenlikle bağlantılı risklerde azalma’ olacağı belirtilerek, söz konusu devir sürecinin uygulamada ‘iki buçuk’ köyle alakalı olduğu kaydedildi. Ermenistan Başbakanlığı, söz konusu yerleşimlerin mevcut durumda kısmen Azerbaycan kontrolünde olduğuna işaret ederek sınır delimitasyonunu yine de ‘önemli bir olay’ olarak nitelendirdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir