Qualcomm’un yeni yongası sınırları aştı, Apple bile kıskanacak

Geçtiğimiz ay, Qualcomm Snapdragon X Elite işlemci tarafından desteklenen gizemli bir Lenovo laptop, Geekbench benchmark testinde ortaya çıkmıştı. Ancak bu test sonuçları, Qualcomm’un yeni ARM yongaseti için iddia ettiği performans değerlerini karşılamıyordu. Şimdi ise, farklı bir model adı altında yeniden Geekbench testine giren yeni bir Lenovo laptop, bu kez umut vaad eden sonuçlarla karşımıza çıkıyor.

Yenilenen testlerde, Snapdragon X Elite işlemcili yeni Lenovo laptopun, önceki sonuçlara kıyasla %49’luk önemli bir performans artışı gösterdiği görülüyor. “Balanced” güç planında çalışırken elde edilen yeni sonuçlar, tek çekirdek için 2,427 ve çok çekirdek için 14,254 puan olarak kaydedilmiş. Bu, önceki 1,628 ve 11,392 puanlık sonuçlara kıyasla büyük bir ilerleme.

Bu dikkate değer performans artışının birkaç nedeni olabilir. İlk olarak, Geekbench 6’nın bu yongaseti ile daha etkin çalışacak şekilde optimizasyonlar yapmış olması mümkün.

Qualcomm’un yeni yongası sınırları aştı, Apple bile kıskanacak

Ayrıca, test edilen Lenovo laptopun daha gelişmiş bir soğutma sistemine sahip olması da sonuçları olumlu yönde etkileyebilir. Ancak Geekbench’in kısa süreli testlerinin, cihazın uzun süreli performans kapasitesini tam olarak değerlendirip değerlendiremeyeceğini de unutmamak gerekir.

Bir diğer olasılık, Snapdragon X Elite’in piyasaya sürülmesine yakın bir dönemde, bu yongaseti için optimize edilmiş yazılımların geliştirilmiş olmasıdır. Qualcomm, X Elite’in 23W ile 80W arasında farklı güç seçeneklerine sahip olacağını belirtiyor. Ancak son benchmark, laptopun “Balanced” bir güç planında çalıştığını gösterdiği için, yongasetinin Tam Tasarım Gücü (TDP) hakkında net bir bilgiye henüz ulaşılamamış durumda.

Görünüşe göre Lenovo, Snapdragon X Elite yongasetini içeren birden fazla model üzerinde testler yapıyor. Bu, söz konusu ARM yongasetini kullanan ikinci Lenovo laptopunun Geekbench’te görünmesiyle daha da netleşiyor. Yeni yongasetin sunduğu bu performans artışı, teknoloji dünyasında önemli bir ilerleme olarak değerlendiriliyor ve gelecekteki ARM tabanlı cihazlar için umut verici bir sinyal olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir